Název: Ski or Die
Vydavatel: Electronic Arts
Rok vydání: 1990
Žánr: Sportovní
Hodnocení: 88 %
Velikost souboru: 379 kB
Download: skiordie.zip

Lyžuj nebo zemři! Tak by se dal také přeložit název této skvělé sportovní hry. Já osobně preferuji první možnost a vám doporučuji to stejné a také stáhnutí téhle pecky. Jak již název napovídá, jedná se o hru plnou zábavy na sněhu. Máte na výběr z pěti disciplín: Snowboard Half-pipe (U-rampa), Snowball Blast (koulovačka), Downhill Blitz (divoký sjezd), Acro Aerials (akrobatické lyžování) a Inner-tube Thrash (jízda v duších). Každá z nabízených možností je úplně jiná a velmi zábavná. Začínáte v obchodě starýho snowboarďáka Rodneyho. Zde si zvolíte jméno, můžete si prohlédnout highscore, vybrat si mezi cvičným nebo "ostrým" módem a také nastavit další maličkosti. Takže jdeme na to!

Snowboard Half-pipe: jízda v U-rampě. Vaším prvotním úkolem je provádět triky, které se liší podle vaší aktuální rychlosti. Pokud spadnete, nic se neděje. Zvednete se a jede se dál, časový limit je 2 minuty. Kromě triků můžete sbírat také něco, co vypadá jako tučňák, ale musíte si dát pozor na divný týpky s motorovou pilou a taky na muldy (dá se na nich i skákat)
Snowball Blast: stojíte ve svém sněhovém bunkru a musíte se bránit mnohanásobné přesile dětí, které se vás snaží, stůj co stůj, proměnit svými koulemi :-) ve sněhuláka. Můžete také sbírat různé bonusy nebo sejmout koulí kolem projíždějícího běžkaře. Velmi důležitým prvkem je jakýsi radar v pravé horní části obrazovky, který vám ukazuje, na jaké světové straně se pohybuje nejvíce výtečníku se sněhovými koulemi v ruce. Otáčet ve svém iglů se můžete pomocí kombinace klávesy [Shift] a příslušné směrové šipky.
Downhill Blitz: vyzkoušíte si sjezd po neupravených svazích a mnoho obrovských skoků přes hluboké propasti. Velmi důležitým prvkem pro vaše bodové ohodnocení je náročnost cesty, kterou si vyberete. Můžete si jet v klídku po upravené sjezdovce a občas přeskočit nějakou díru, nebo se vydat na strhující dobrodružství mezi skalisky. Nemusím snad ani dodávat, že druhá možnost je, co se bodů týče, o dost lukrativnější, ale svoji roli hraje i čas.
Acro Aerials: po olympiádě v Salt Lake snad již tuto disciplínu zná každé malé dítě. Vaším úkolem je přesvědčit 5 rozhodčích o svých schopnostech (samozřejmě těch na sněhu :-) Velmi důležitá je prvotní rychlost, kterou naberete střídavým mačkáním pravé a levé šipky.
Inner-tube Thrash: jediná disciplína, ve které se přímo utkáte se svým oponentem (díky možné volbě hry více hráčů to může být i nějaká živá bytost). Sednete si do své duše od traktoru a při jízdě dolů se vyhýbáte nástrahám, sbíráte bonusy a taky mlátíte protivníka do hlavy!

Ski or Die je vskutku vynikající zimní arkáda s pěkně vypadající EGA grafikou a slušným zvukovým doprovodem. Jelikož jsem u této hry strávil nejedno léto u babiččiny 286ky, můžu vám potvrdit, že není nikterak repetitivní a touha přakonávat své, či cizí, rekordy vás bude hnát stále dál. Pokud vás zajímá, jaká jsou má těžce vydřená maxima, tak tady jsou: Snowboard Half-pipe [cca 26 000], Snowball Blast [moje slabina - něco přes 5 000], Downhill Blitz [15 540], Acro Aerials [maximu, tedy 150] a Inner-tube Thrash [opět maximum, počítadlo se mi vynulovalo a počítalo znova]. Pokud mě v něčem překonáte, napište mi jak jste to udělali, to si přece nemůžu nechat líbit :-)