Název: RailRoad Tycoon
Vydavatel: MicroProse
Rok vydání: 1990
Žánr: Strategie
Hodnocení: 83 %
Velikost souboru: 720 kB
Download: rail.zip

Většina lidí tuto klasiku již zná díky jejímu velikému úspěchu. A nutno dodat, že zaslouženému. Inspirován Sim City, chtěl Sid Meier stvořit real-time strategii. A toto je výsledný produkt. Nejpodstatnějším znakem této hry je, že nemá žádný konkrétní cíl, zkrátka nikdy nemůžete vyhrát. Podobně jako v Sim City, jen stavíte a stavíte, a jedinou motivací pro vás zůstává posun na highscore listu. Zkrátka se jen snažíté vytvořit gigantickou vlakovou dopravní společnost.

Na začátku máte na výběr ze čtyř odlišných scénářů - Anglie, Evropa, východ USA a západ USA. Základní odlišností je doba (rozuměj letopočet), ve kterém se jednotlivé kampaně odehrávají. Ale jsou tu i jiné rozdíly ve struktuře (evropská města jsou již velká a vyspělá, Anglie profituje hlavně z vlny apod.) Dalším faktorem, prodlužujícím životnost hry, je přítomnost rozličných nastavení obtížnosti a tím pádem i realističnosti hry. Také se setkáte až s třemi protivníky, kteří však nehrají žádnou vedlejší roli, umělá inteligence je na svou dobu nesmírně vyspělá.

Nejvíce času budete věnovat plánování a stavbě samotných tratí, ale můžete si také zaobchodovat na burze a postupně, díky velkým fúzím, zlikvidovat veškerou konkurenci. Stačí mít trochu pod čepicí :-)

Grafika je typicky stylizovaná tak, jak ji známe z většiny starších her od Sida Meiera (pro úplné neználky připomenu alespoň Civilization). Mnoho podstatných informací lze vyčíst ze samotné mapy, zktátka žádné dlouhé prohlížení statistik. Jen zábava. Ale nenechte se zmást, RailRoad Tycoon není žádná hra na jedno odpoledne, pod jednoduchou slupkou se skrývá opravdu komplexní strategická hra, která může hráčům, kteří se prokouší přes krušné začátky, přinést zábavu na hóóódně dlouho.