Název: Grand Prix Circuit
Vydavatel: Accolade
Rok vydání: 1988
Žánr: Závodní
Hodnocení: 76 %
Velikost souboru: 380 kB
Download: gp.zip

Koncem 80.let minulého století se na trůně pro krále závodních her pevně usadila firma Accolade. Každý správný hráč jistě zná onu úvodní obrazovku s modrým nápisem "Accolade" a charakteristickou znělkou linoucí se ze speakeru. Pomineme-li vynikající sérii Test Drive, zbývají nám 2 hry ze série Grand Prix Circuit. Jedna z nich simulující GP motocyklů, druhá závody F1. Dnes se podrobněji podíváme na ony formule. Těšte se... :-)

Ač se to možná někomu nezdá, tato hra, ač vyšla již v roce 1988, nebyla ve své době téměř ničím revoluční ani převratná. Nikterak nevynikala ani technickým zpracováním, i když to bylo tehdy na opravdu vysoké úrovni. Proč se tedy stala tak populární? Popravdě řečeno, přesnou odověď neznám, ale pravdou je, že v době, kdy tato hra vyšla neměl československý hráč moc na výběr, "volný trh" bylo sprosté slovo, zato "pirátství" bylo v rámci hesla "kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu" něčím více než tolerovaným společenským jevem. Dalším nezvratným faktem je, že ačkoliv nebyla hra extra výjimečná, vymykala se z tehdějšího zažitého náhledu na závodní hry neobvyklou realističností, na svou dobu téměř nevídanou.

Snad už by se hodilo říci také něco ke hře samotné. Inu, máte na výběr ze tří herních módů - Practice (klasické závodění na čas - nuda), Single Race (vhodná varianta pokud nemáte moc času) a Championship (klasicky nejlepší varianta). Pokud se rozhodnete pro šampionát, možná vás zarazí přítomnost jen 8 okruhů, ale s tím se holt budete muset smířit :-) Co vás však jistě potěší je možnost ukládání šampionátu v jeho průběhu. Samotný závod se pak sestává z kvalifikace (pochopitelně jde o nejlepší pozici na startovním roštu) a vlastní závod. Osobně doporučuji vydobýt si v kvalifikaci dobrou pozici, protože formule se, narozdíl od motorek, o poznání hůře předjíždějí a pokud na chvíli ztratíte koncentraci, rozflákáte svůj monopost na padrť. To mi připomíná, že jsem ještě nenapsal, v čem si to vůbec budete vozit zadky. Na výběr jsou (jen) tři stroje - Ferrari, McLaren a Williams. Liší se především výkonem.

To by bylo asi tak všechno. Ač nejde o typický AAA titul, který by soutěžil o nejlepší závodní hru všech dob, vaši pozornost si jistě zaslouží. Graficky vás dnes zřejmě již nezaujme a kvílení gum z PC speakru také není to pravé, ale tahle hra má prostě nějaké kouzlo, kterému propadlo již mnoho nevinných duší. Dejte si pozor, ať se nestanete jednou z nich :-)