Název: Tunneler
Vydavatel: Geoffrey Silverton
Rok vydání: 1991
Žánr: Akční
Hodnocení: 84 %
Velikost souboru: 20 kB
Download: tunneler.zip

V roce 1991 vznikla jedna z nejzábavnějších split-screenových her. Nešlo o žádný megalomanský projekt s obrovskou reklamní kampaní. Ta hra má jen 40 kB a naprogramoval ji jeden člověk. Jmenuje se Geoffrey Silverton a ke stvoření tohoto legendárního dílka mu stačil Turbo Pascal a dobrý nápad. Pokud znáte hru Digger, tušíte, kde se asi ten pán nechal inspirovat. Přidal jen maličkost - multiplayer. Jo a o které hře to tu vlastně kecám? No přece o Tunnelerovi! Pro mnohé hráče legenda mezi multiplayer hrami. Sám si vzpomínám, jak jsme po škole chodili ke kamarádovi na pár partiček "tuneláře". Ale chápu, že ne každý měl tu možnost si tuto hru vyzkoušet a tak vám o ní taky něco bližšího prozradím :-)

No, jak začít??? Každý hráč vidí na své polovině obrazovky svůj tank a část celé mapy, řekněme něco kolem 1 %. Každý hráč má svůj "domeček", kde může dobíjet energii a opravovat štíty, ale o nich až později. Z tohoto bunkru podniká výlety po okolí a snaží se najít svého protivníka a následně ho zničit. Tři výhry = celkové vítězství. Jak prosté. Nyní se vraťme k již zmíněné energii. Ta je spotřebovávána na pohyb tanku, hloubení tunelů a na střílení. Samozřejmě, že střílení "stojí" mnohem více energie než pouhé ježdění. Energii můžete doplňovat ve svém, ale i v soupeřově bunkru. Pokud vám po cestě dojde, váš tank exploduje = bod pro soupeře. Dalším ukazatelem je poškození štítu. Ten vám může poškodit jen soupeřova střela/y. Na rozdíl od energie vám však mohou štíty opravit jen v domovské skrýši. No, snad jsem na nic nezapomněl, ještě doplním, že hloubení tunelů lze urychlit (ale také prodražit) současným pálení z vaší hlavně.

Graficky je hra opravdu primitivní, to však nic nemění na její až návykové zábavnosti. Ovládání je snadné. Jeden hráč používá kurzorové šipky k pohybu a [Enter] k palbě, druhý klasickou kombinaci W,A,X,D plus [Ctrl]. Pohybovat se můžete osmi směry (samozřejmě ne zároveň :-) Jo a ještě jednu výhodu tahle hra má, naprosto plynule vám pojede na PC s 6 Mhz, ale rozchodíte ji i na IBM kompatibilním počítači s 4,77 MHz a to už má dnes snad i CD player :-) Všem vám přeji příjemnou zábavu a hodně štěstí při likvidaci vaše (ne)přítele.