Název: Winter Challenge
Vydavatel: Accolade
Rok vydání: 1991
Žánr: Sportovní
Hodnocení: 83 %
Velikost souboru: 624 kB
Download: winter.zip

Nedávno jsem psal recenze na dvě legendární hry od společnosti Accolade z prostředí motoristického sportu - Grand Prix Circuit a The Cycles. Dnes bych rád "nakousl" další dvě legendy od stejné společnosti, které spolu úzce souvisí. Jsou to hry s tématikou olympijských her. Opět se, myslím, jedná o hry, které alespoň viděl u kamaráda skoro každý. Dnes se zaměřím na tu starší - The Games: Winter Challenge. Tedy na zimní olympiádu. Ta nastartovala dílo zkázy, které vedlo k rapidnímu nárůstu zisků výrobců klávesnic. Vše dovršily ještě bestiálnější letní olympijské hry. Neznám zarputilého hráče těchto dvou her, který by nemusel dříve či později vyměnit alespoň membránu u klávesy [Enter]. Jedinou výjimkou byli šťastlivci s digitálním joystickem, protože ti, co měli normální analog si ho za chvíli vykvedlali tak, že ho museli taky vyhodit. Ovšem s digitálním klacíkem to zase nebyla žádná sranda, stačilo držet páku v poloze "dopředu" a hned jste měli nejvyšší rychlost. Bez práce. Sice jste se mohli chlubit nejlepšími výkony, ale konečný zážitek ze hry byl minimální. Pokud teď už pěknou chvíli kroutíte hlavou, o čem to tu vlastně mluvím, prozradím vám, že o "geniálním" systému získávání rychlosti v těchto dvou hrách. V podstatě vzato, čím rychleji mačkáte [Enter], tím rychleji běžíte (popřípadě jedete). A teď už něco více o samotném Winter Challenge.

Hra nabízí simulaci celkem osmi disciplín, které jsou součástí reálných ZOH. Ne všechny disciplíny jsou stejně zajímavé, některé jsou i nudné, ale to už tak na světě chodí :-) Nevím jak vás, ale mě docela bavily skoky na lyžích. Skáče se na ekvivalentu můstku K90. Zajímavostí je, že na rozjezdové dráze chybí klasické vyjeté stopy, takže musíte i při rozjezdu z můstku korigovat směr. Na hraně můstku se můžete odrazit dvěma způsoby: klasicky klávesou [Enter] - lyže u sebe, nebo pomocí šipky dolů do širokého "japonského" Véčka. Však vy si tu "svou" techniku najdete. Odrazit se tak, aby let měl přes 100 metrů nebude časem problém, tím problémem ale bude hladké přistání. Ne, že by po vás hra chtěla nějaký čistý telemark, technika skoku se nehodnotí, ale docela složité je udržet se po tvrdém dopadu na lyžích. Další dvě disciplíny patří do kategorie alpské lyžování. Je to sjezd a obří slalom. Zatímco sjezd je docela nuda, slalom už začíná být sranda, protože se musíte vejít do hustších branek a zároveň volit nejvýhodnější (nejkratší) stopu. Pak tu máme dvojici podobných disciplín z ledového koryta - saně a boby. Jedná se prakticky o totéž, nabrat co nejvyšší rychlost a nevyletět mimo trať. Pro příznivce klasického lyžování tu je běh na lyžích a biatlon. Oba dva sporty značně prověří rychlost vašich prstů. Zajímavější je pochopitelně biatlon, ale trefit terč po delším běhu je, stejně jako v reálu, velice obtížné. A pak už se jen kupí trestné minuty. Docela specifickou disciplínou je rychlobruslení. Zdánlivě jde opět jen o rychlé prsty, ale změna přijde ve třetím, posledním kole. Vaše brusle z nepochopitelného důvodu ztrácejí adhezi a udržet se na trati je téměř nemožné. Je nutné prakticky úplně zastavit, aby jste si nenamlátili o vnější bariéru. Vskutku podivné.

Ačkoli je Winter Challenge jen předzvěstí pekla, které čeká vaši klávesnici při hraní Summer Challenge, je to hra velice náročná na rychlost vašich prstů. A taky neskutečně zábavná, možná méně než její letní dvojče, ale zábavná. Technické zpracování je také velice dobré a na svou dobu téměř revoluční. I animace sportovců, ač chudé, nepůsobí směšně. A ještě dobrá rada na závěr, při spouštění se může vyskytnout pár problému, je potřeba si trochu pohrát s nastavením. Nevím proč, ale někdy pomůže dočasně snížit kvalitu obrazu a vypnout zvuk. Zkrátka to hned nevzdávejte. Tak si připravte ukazováčky a tři...dva...jedna...START!