Název: Defender of the Crown
Vydavatel: Cinemaware
Rok vydání: 1987
Žánr: Strategie
Hodnocení: 76 %
Velikost souboru: 644 kB
Download: defender.zip

Defender of the Crown je jednou z prvních populárních strategických her napříč platformami (Commodore 64, Amiga a samozřejmě i PC). Celý děj hry se točí kolem jedné jediné zápletky: 4 páni se snaží ovládnout a sjednotit celou Anglii. Na začátku hry si pochopitelně vyberete, za kterého z lordů chcete hrát. Nemusím snad dodávat, že každý charakter má své výhody, ale samozřejmě i nevýhody. Nyní přichází váš čas, čas pokusit se dobýt celou zemi.

Aby nedošlo k mýlce, nejedná se tu o ryzí strategii. Hra je protkána i několika akčními minihrami jako je třeba šerm. Můžete taktéž pořádat rytířské turnaje, což může být pro někoho snadná cesta k zisku území. Ale hlavní částí hry jsou samozřejmě souboje armád. Bitvy mezi znepřátelenými šiky jsou zobrazovány v textovém formátu a počítač automaticky generuje ztráty jednotlivých armád. Pokud chcete zaútočit na nepřátelský hrad (na svůj budete útočit asi těžko :-) budete potřebovat katapult k prolomení hradeb. Jako téměř všude i v této hře hrají veledůležitou roli peníze. Můžete si za ně pořídit vojáky, rytíře, katapulty a hrady. Vaším hlavním zdrojem zlaťáků jsou daně. Výše vašeho příjmu je samozřejmě závislá na velikosti území, které ovládáte. Ekonomický model je sice jednoduchý, ale dobře navržený a spravedlivý.

Z této stránky si můžete stáhnout EGA verzi hry, ale pokud by váš grafický akcelerátor nestíhal, můžete si zvolit i CGA režim. To víte, 16 barev bylo v roce '87 pro některé sestavy příliš velkým soustem :-) A závěr? Inu, pokud máte rádi lehce obtížnější strategie, období RObina Hooda (setkáte se ním ve hře) a máte dost trpělivosti, mohu vám tuto hru vřele doporučit.