Název: Xenon
Vydavatel: Bitmap Brothers
Rok vydání: 1988
Žánr: Ostatní
Hodnocení: 66 %
Velikost souboru: 128 kB
Download: xenon.zip

Tentokrát tu mám něco pro milovníky automatovek, kteří strávili nespočet hodin v zatuchlých maringotkách a utratili poslední kačku za svou milovanou hru. Kromě nejrůznějších bojových her jako Double Dragon, Golden Axe, Mortal Kombat apod. vládly těmto doupatům nejrůznější "sejmi-co-vidíš" hry, převážně s vesmírnou lodí. Jde o typ hry zvaný anglicky "topdown-shooter". Tedy postupujete pomalu se pohybující obrazovkou, joystickem ovládáte svůj vesmírný koráb a zběsile střílíte téměř po všem, co se hýbe nebo něco vypouští :-). No a na závěr každého levelu nesmí chybět nějaký ten boss. A právě Xenon odstartoval expanzi těchto her i na PC. Tak si o něm povíme něco blíž, ne? :-)

Jako většina her tohoto žánru těží i Xenon z jednoduchého konceptu - musíte zkrátka dosáhnout druhé strany. Při tom samozřejmě budete muset likvidovat nepřátelské stíhačky, artilerii i pozemní jednotky. Občas také budete moci sebrat nějaké body nebo power-up. Specialitou právě této hry je možnost transformovat vaši bojový letoun do obrněné pozemní jednotky. To otevírá prostor pro nejrůznější taktizování a možná i jednoduchou strategii.

Pokud mám nějak zhodnotit grafickou stránku hry, je na svou dobu velice vydařená a určitě nebudete muset pátrat, odkud to na vás vlastně ti nepřátelé střílí. Co se hratelnosti týče, není nikterak oslňující, ale pokud máte joystick, můžete si minimálně 10 procent k celkovému hodnocení přičíst. Zkoušel jsem totiž i hru na klávesnici a můj požitek ze hry nebyl nikterak valný. Navíc jsem se nedostal ani přes druhého bosse. Ke hrám tohoto žánru zkrátka pořádnej klacek patří. Takže se chopte kniplů a nakopte těm vesmírnejm šmejdům ty jejich zelený zadnice!