Název: Summer Challenge
Vydavatel: Accolade
Rok vydání: 1992
Žánr: Sportovní
Hodnocení: 87 %
Velikost souboru: 773 kB
Download: summer.zip

Před nedávnem jsem na těchto stránkách nakousl tématiku olympijských her či, lépe řečeno, jejich zpracování od společnosti Accolade. Nyní, poté co už si jistě všichni zahráli Winter Challenge (pokud ne, tak si určitě přečtěte recenzi a hru stáhněte), rozhoupal jsem se i k recenzi na služebně mladší LOH. Tím "služebně mladší" samozřejmě nemyslím reálnou olympiádu, ale její počítačové zpracování. Simulace letních olympijských her zdědila po zimním sourozenci, jak už to bývá zvykem, spoustu svršků. Ale nedejte se zmást, nejde o žádné onošené či ošuňtělé svetříky. Jde o docela slušivou značkovou šusťákovku z počátku devadesátých let. Dnes žádný zázrak, tehdy naprostá bomba. No, myslím, že pro dnešek bych těch metafor už mohl nechat, občas se ve mně zkrátka vzedme mé prozaické já :-) Pokud to někdo nepochopil, chtěl jsem naznačit téměř shodné grafické zpracování a herní systém. Nyní však již k tomu, čím se obě hry liší. A to jsou zejména sportovní disciplíny. Nikoho snad nepřekvapí, že v létě se opravdu špatně udržuje ledové koryto pro závody dvojbobů a tak se šetřiví Athéňané rozhodli zkusit něco jiného :-) Ale konec srandy, jdeme na to...

Nejprve si probereme tzv. "enterové" disciplíny (pokud někdo nechápe, o co běží, doporučuji prostudovat recenzi na Winter Challenge); kromě cyklistiky se v této kategorii vyskytují disciplíny lehké atletiky. Začněme třeba během přes překážky. Jde samozřejmě o to, nabrat vysokou rychlost a ve správný okamžik se mezerníkem přenést přes překážku. Běží se jeden atletický okruh, skoro by se dalo říct, že se jedná o 400 m překážek, ale při pohledu na dosažené časy a vzhled překážek to bude zřejmě nějaký nový sport :-) Dalším kouskem je oštěp. Opět jde primárně o rychlost a v druhé řadě o správný okamžik vypuštění oštěpu spolu s nastavením ideálního úhlu. O kus dál se na atletickém stadiónu nachází výškařský sektor. Princip je téměř identický s oblíbenou kratochvílí Honzy Železného. A než se ze stadiónu vydáme na velodrom, čeká nás ještě skok o tyči. Zase skoro to stejné, jen je nutné šipkou dolů ve správnou chvíli "zabodnout" tyč do země. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že se jedná o nejobtížnější ze všech simulovaných sportů v této hře. Opravdu není nic snadného koordinovaně mlátit do Enteru, držet mezerník a k tomu ještě správně vystihnout ten pravý okamžik pro správné sklonění tyče k zemi. O dráhové cyklistice jsem se již zmínil, tak jen krátce. Mlácení plus korigování směru, stačí? Teď jsou na řadě tři poněkud "techničtější" disciplíny, co se pohledu na znehodnocování vaší klávesnice týče. Velmi zajímavou a zábavnou disciplínou je střelba z luku. Nasadíte šíp a zatímco jej držíte se snažíte korigovat vaši třepající se ruku tak, aby se váš šíp zavrtal co možná nejblíže středu terče. Hra nabízí i něco pro vyznavače vodních sportů. Přesněji jízdy na divoké vodě. I když s tou divokostí to ve hře zas tak žhavé není. Hlavním problémem je udržet váš kajak ve velké rychlosti mezi brankami. A na závěr někým zatracovaný parkur, tedy jízda na koni přes překážky. Rychlost nabíráte jen prostým držením šipky vpřed, ale pokud to přeženete, váš kůň "vylétne" ze zatáčky jako nic a vy můžete minout překážku, což znamená konec vašich nadějí na úspěch. Důležité je samozřejmě i samotné načasování skoku. Uff, tak to bychom měli. Víc než osm disciplín ve hře nenajdete. Teď jen splácnout nějaký závěr a mám to za sebou, stejně to nikdo nečte :-) Nebo udělám takový malý pokus, kdo si přečetl tuto větu, ať mi pošle mail (adresa je na úvodní stánce), můžete mi napsat i něco zajímavého :-) Aspoň se dozvím, jestli má vůbec smysl se s těmi recenzemi... vždyť víte co.

Tak, po tomto krátkém intermezzu zpět ke hře. Vše důležité sand již bylo vyřčeno v recenzi na Winter Challenge, takže jen pár vět. Simulace LOH je, alespoň z mého pohledu, ještě zajímavější a autoři se vyvarovali integrace několika nudných disciplín z minulé hry. Audio-vizuální stránka hry je, jak už jsem zmínil, téměř totožná. A ještě jeden technický detail, pokud se snažíte spustit trénink nebo turnaj, hra někdy "spadne". Většinou pomůže, když otevřete v menu položku "setup" a hned ji zavřete. Nevím proč, ale zkrátka je to tak. A to už je opravdu vše, co jsem měl na srdci. Opět tedy volám všechny atlety a podobné blázny na start a přeji hodně sportovním úspěchů. Dobrou zábavu!