Název: Warlords
Vydavatel: SSG games
Rok vydání: 1991
Žánr: Strategie
Hodnocení: 82 %
Velikost souboru: 550 kB
Download: warlords.zip

Hledáte nějakou kvalitní startegii? S jednoduchým konceptem a při tom propracovanou? Potom bych tu pro vás něco měl. Hra se jmenuje Warlords a lze ji směle označit za klasiku tohoto žánru. Na první pohled vám může hra připomínat jakousi zjednodušenou verzi Heroes of Might and Magic a nebudete daleko od pravdy. Nicméně jsou zde některé výrazné rozdíly; některé dobré, některé horší. Ale o tom až později. Začátek hry je velmi svižný. Žádné intro, jen vyberete národ, zvolíte ostřílenost ostatních národů a můžete začít. Začínáte s jedním hradem, který produkuje armádu a také hrdiny. Hrdina může vést vlastní armádu či jednoduše zevlovat po okolí, prohledávat staré ruiny a knihovny. To vám může přinést užitek v podobě zlata, speciálních objektů nebo mystických stvoření, které vám budou pomáhat.

Pokud jde o ekonomický model, není nikterak složitý. Každý hrad produkuje určitý denní obnos peněz, naproti tomu každá armáda určité peníze "spolkne". Měli byste si pohlídat, aby vám ve vaší pokladnici na konci tahu vždy ještě zbylo na vyplacení žoldu. V opačném případě budete muset nějakou armádu rozpustit. Když už jsme u armády, je mi ctí představit vám členy vašich šiků. Patří sem zástupci klasických jednotek jako kopiníci, těžká pěchota či kavalerie, ale také těch nadpřirozených (obrové, jezdci na vlcích, grifini, ďáblové či draci). Celý systém armád je velice dobře vyvážený.

Hra končí tím, že obsadíte polovinu ze všech 80 hradů. V tom případě vám protivníci nabídnou příměří. Pokud ho však odmítnete, začíná válka na život a na smrt. Velikým kladem celé hry je její variabilita. Například protivníci se na jednotlivých obtížnostních stupních chovají značně odlišně. Pokud bych měl zmínit alespoň jeden nedostatek, byla by to zřejmě přítomnost jen jedné jediné herní mapy. Tuto pihu na kráse však s lehkostí vyváží celková zábavnost a hratelnost. Pokud se do hra pořádně "zažerete", nabídne vám zábavu na skutečně dlouhou dobu.