Název: Mario & Luigi
Vydavatel: Mike Wiering
Rok vydání: 1994
Žánr: Akční
Hodnocení: 82 %
Velikost souboru: 58 kB
Download: mario.zip

Zákulisí některých her dokáže být značně bizarní. Jak jinak si vysvětlit to, že hlavní hrdina jedné z nejslavnějšách sérií od Nintenda je italský instalatér. To jen dokazuje, že žádné povolání není méněcenné a v dnešní době i instalatéři zachraňují svět. Tedy, abych byl přesný, instalatéři a jejich bratři :-) Jelikož v této hře pomáhá hlavnímu hrdinovi jménem Mario i jeho bratr Luigi, o jehož povolání panují pochybnosti, ale vzhledem k podobnému ohozu bych ho tipoval taky na opraváře vodovodních kohoutků. Někoho z vás možná zarazilo, že v kolonce "vydavatel" je uvedeno jakési neznáme jméno a nikoliv světoznámá mamutí společnost Nintendo. Inu, vzhledem k tomu, že v ruce nesvíráte Gameboy, ale pravděpodobně si tuto stránku prohlížíte na nějakém PC, možná vám již docvaklo, že se v tomto případě se jedná o fandovský remake. Někteří z vás se možná při slově "remake" trochu osypou, ale vězte, že existují i velice kvalitní a profesionálně udělané předělávky. A to je naštěstí i tento případ. Pokud vás náhodou zajímá, co má vůbec náš statečný Mario za úkol, vězte, že to není nic menšího, než záchrana krásné princezny z rukou ďábelského Bowsera.

Pokud se vám někdy do ruky dostala nějaká verze Gameboye, je vysoká pravděpodobnost, že jste měli možnost si nějakou hru s Mariem v hlavní roli zahrát a víte tedy, o co ve hře kráčí. Ale různé konverze se objevily na téměř všech herních platformách, takže snad jen pro úplné nováčky ve světě her dodám, že se jedná o klasickou skákačku, kdy se herní obrazovka posouvá spolu s vaším postupem vpřed. Vašimi neřáteli se stanou krabi, želvy, masožravé kytky a další podobné potvory. Některým z nich stačí jen "skočit na hlavu" a je po nich. Některých se zbavíte však jen ohnivou koulí, které však můžete vrhat jen někdy. A kdy? No, ve hře se vyskytují různé power-upy, které musíte posbírat popořadě. Nejprve je to houba, která vás "zvětší", takže přežijete jeden kontakt s nějakým zlým týpkem. Dalším je kytička, která vám dá možnost střelby oněch fireballů a posledním je hvězdička, která vás učiní po určitou dobu nezranitelným. Dávejte si však pozor na modré houby, ty jsou velmi nebezpečné a držte se od nich dál. V každém levelu se nachází mnoho bonusových míst, kde si můžete nahrabat spoustu mincí či si jednoduše ulehčit cestu přes nebezpečné překážky. Mince v této hře neslouží jen k tupému hromadění bodů, ale za každých 100 zlaťáků získáte život navíc. A to se vyplatí! :-)

Jak už jsem zmínil, ačkoli jde o fandovskou předělávku, má hra pěknou grafiku a hlavně přesné ovládání spojené z výtečnou hratelností. Jen tak pro zajímavost dodám, že Mike Wiering, kterému za tento remake vděčíme, použil jako programovací nástroj běžně dostupný Turno Pascal. Celkové hodnocení se mohlo vyšplhat ještě výše, nebýt nízkého počtu levelů. Celkově se však jedná o skvělou volbu pro fandy jednoduchých plošinovek se skvělou hratelností.