Název: International Athletics
Vydavatel: Zeppelin Games
Rok vydání: 1993
Žánr: Sportovní
Hodnocení: 80 %
Velikost souboru: 791 kB
Download: intath.zip

International Athletics, v některých zemích vydaná jako Olympic Games '92, je jednou z nejlepších atletických simulací nejen své doby. Hra těží především z dobrého provedení jednotlivých disciplín a také z toho, že je, narozdíl od Summer Challenge, šetrná k vašemu hardwaru. Používá totiž úplně jiný systém, takže již žádné kvedlání s joystickem či zuřivé mlácení do klaviatury vašeho oblíbeného hudebního nástroje :-) Ptáte se, jak onen systém funguje? Není založen na frekvenci úderů, nýbrž na správném načasování úkonů. Rychlost získáváte pomocí šipky doprava, kterou musíte pustit v pravý okamžik. Akční klávesou je pak mezerník, který je ve většině případů nutné podržet po správnou dobu. K tomu, abyste poznali, kdy je nejvhodnější doba k puštění šipky a mezerníku slouží barevně vyznačené stupnice u obou táhel, však uvidíte...

Některé disciplíny jsou snadné, u některých je potřeba správná technika. A protože tyhle stránky dělám pro vás, tak vás zevrubně zasvětím do tajů ovládání... Vezměme to pěkně popořadě:
hladká stovka: snad nejjednoduší ze všech. Po startovním výstřelu stačí odstartovat mezerníkem a pravou šipkou nastavit, co možná vejvyšší rychlost. Zhruba v půlce trati nastavte rychlost znovu, protože je váš atlet již unaven a je potřeba ho popohnat.
skok daleký: opět triviální záležitost, naberte maximální rychlost a před prknem velmi krátce podržte mezerník. Skoky k hranici 10 metrů za chvíli nebudou větším problémem.
110 metrů překážek: tak tady už začíná jít do tuhýho. Princip je samozřejmě téměř totožný s hladkou stovkou. Navíc však musíte ve správný čas pomocí mezerníku přeplachtit přes překážky.
oštěp: nic těžkého, princip podobný skoku do dálky, jen musíte déle podržet mezerník a pak vám bude oštěp létat skoro tak daleko jako Honzovi Železnýmu v nejlepších letech.
skok do výšky: zajímavá disciplína. Naberte lehce nadprůměrnou rychlost, kousek před doskočištěm začněte držet šipku dolů a na začátku laťky podržte chvíli mezerník a zároveň s ním pusťte šipku dolů.
vrh koulí: držte šipku doprava a ve správný okamžik podržte mezerník. Nic náročného, jen si dejte pozor, ať ve snaze o maximální sílu hodu nepřejede ukazatel rychlosti do téměř nulových hodnot.
trojskok: tohle je opravdu takový špíček, ale po pár pokusech se do toho dostanete. Začátek je jako u normální dálky, ale při každém dalším odrazu musíte ve správný čas na chvíli podržet mezerník. Budete koukat, jak daleko po chvíli doskočíte.
diskem: říká se sice "to nejlepší nakonec", ale tentokráte tomu tak bohužel není. Disk je téměř totožný s koulí a moc nové zábavy si při něm neužijete.

Tak a to je vše. Víc než 8 disciplín ve hře nenajdete. International Athletics je hra, která je velice kvalitní, ale bohužel jí k dokonalosti chybí pár detailů. Například ostrý mód mohl být zpracovaný o dost lépe. Nemáte možnost téměř žádné konfrontace se soupeři a vaším jediným protivníkem jsou tak jen kvalifikační limity, které se mění v závislosti na zvolené obtížnosti. V nastevení také moc orginálních prvků nenajdete, snad s výjimkou možnosti používání dopingu, který sice zlepší vaše výkony, ale může vás odhalit dopingová kontrola. Nehledě na morální stránku věci. Grafika je docela obstojná, ovšem hra z roku 1993 mohla nabídnout víc především v oblasti animací. I přes všechny vyjmenované nedostatky však máte před sebou jedinečnou sportovní hru s obstojně vyváženými disciplínami a vysokou hratelností. Dobrá alternativa k výtečné letní olympiádě od Accolade. Držím palce při překonávání světových rekordů daleko za hranicemi lidských možností.