Název: Centurion: Defender of Rome
Vydavatel: Bits of Magic
Rok vydání: 1990
Žánr: Strategie
Hodnocení: 81 %
Velikost souboru: 636 kB
Download: centurion.zip

"Přišel jsem, viděl jsem a z toho, co jsem viděl, jsem se málem po..." Každej správnej tvrďák musí mít spoustu stylovejch hlášek, to ví každý malý dítě. Terminátor má svoje "I'm back!" nebo "Hasta la vista, baby!", Duke Nukem zase "Heil to the king, baby!" anebo opravdu syrové "Rest in pieces!" Možná někdo z vás slyšel o týpkovi jménem Gaius Julius Caesar. Tenhle pán se, navzdory tomu, že již jeho jméno evokuje jistý sklon k homosexualitě, rozhodl, že se taky stane drsňákem nejvyššího kalibru. Popravdě řečeno se mu to celkem povedlo, ale ty hlášky! Otřesné... Zřejmě zapomněl na zlaté pravidlo, že každá druhá věta musí být zakončena slovem "baby". Což o to, třeba takové "Veni, vidi, vici" ještě docela ujde. O dost sušší je však třeba "Alea iacta est" a jeho poslední pokus "I ty Brute..." snad ani nemá cenu komentovat :-) A proč o tomhle starým páprdovi, kterej se nechá vodkráglovat vlastním bráchou vůbec mluvím? Protože ve hře Centurion (to je ta hra, na kterou se právě snažím napsat rezenci) bude vaším úkolem stát se vládcem minimálně stejného formátu. Jo a nezapomeňte občas mezi zuby procedit něco hodně stylového ve stylu "Kostky jsou vrženy, baby!" :-)

Tak jsme se zasmáli a nyní k věci. Centurion: Defender of Rome je velice kvalitní strategie, která v sobě skrývá i špetku adventury a RPG. Už při pohledu na úvodní mapu (téměř kompletní Evropa plus kousek z Asie a Afriky) někomu připomene starou klasiku z dílny Cinemaware - Defender of the Crown. Tyto hry mají opravdu něco společného, nejen snahu o realistickou historickou strategii, ale i hlavního designéra jménem Kellyn Beck. Hra začíná v roce 275 př.n.l. a vaším úkolem je pokud možno ovládnout celou herní mapu. To se vám však na vyšší obtížnost podaří jen stěží a tak hra končí přesně na přelomu letopočtu. To je rok konečného zúčtování. Dobývání nepřátelských provincií se provádí zkrátka tak, že do nich pošlete své, po zuby ozbrojené, legionáře, kteří musí prolomit odpor převážně špatně vyzbrojených barbarů. Tím však starosti spíše začínají, protože budete muset "vaše" provincie udržovat stabilní a co chvíli uklidňovat nějaké nepokoje. A to ani nemluvím o nájezdech nepřátelských kmenů. Nebudu se zde dlouho rozepisovat o typech jednotek, strategiích boje apod. Koneckonců, tohle má být recenze a ne manuál. Takže tímto bych tedy považoval hlavní část recenze za ukončenou a abyste si mohli nastudovat mechanismy samotné hry, přibalil jsem do souboru s hrou i podrobný manuál. Alespoň si trochu procvičíte angličtinu :-)

Ještě jsem nezmínil techniskou stránku. Ta je na svou dobu více než slušná a hra disponuje pěknou, kreslenou grafikou a nevtíravým ozvučením. Ač se může na první pohled zdát, že hra má spoustu objektivních nevýhod, většina z nich, jako například příliš jednoduchá pravidla či malá možnost ovlivňování samotných soubojů, se můžou později ukázat jako opodstatněné, protože vás nebudou vyrušovat z celkového konceptu hry, který je více než slušný. Postavte tedy své legionáře do úhledných šiků a vyplujte dobýt třeba Hanibalovo Kartágo. Nudit se při tom určitě nebudete...