Název: Flashback
Vydavatel: Delphine Software
Rok vydání: 1992
Žánr: Akční
Hodnocení: 86 %
Velikost souboru: 3038 kB
Download: flashback.zip

Není tomu tak dávno, co jsem vám na této stránce představil geniální plošinovku Another World z roku 1991. O rok později vydala společnost Delphine Software duchovního pokračovatele této hry, který se stal, stejně jako starší bratříček, legendou svého žánru. Hra se jmenuje Flashback a je velmi podobná již zmíněnému Another Worldu. Pro ty, co se s touto hrou nesetkali dodám, že obě hry jsou skvěle namíchaným koktejlem z akční plošinovky typu Prince of Persia a adventury. Jednoduše řečeno akční adventura. Toto slovní spojení není mnoha hráčům příliš po srsti, ale vězte, že v této hře jsou oba prvky velmi dobře vyváženy a navzájem se nepřebíjí.

Flashback je především o atmosféře, kdy nikdy s určitostí nevíte, která bije a příběh je opravdu tahounem celé hry. Vžijete se do role Conrad B. Harta, zmateného mladého muže, jehož paměť byla vymazána vesmírnými bytostmi Morphs. Ti se vás zmocnili při svém plánu na ovládnutí Země. Vaším úkolem je samozřejmě těmto mutantům utéct a zachránit matičku Zemi před zničením. Netvrdím, že je zápletka originální, ostatně slovo originalita je téměř protikladem této hry. Nikde ale není napsáno, že neoriginální hra nemůže být výtečná. Autoři si skutečně se zápletkou pohráli a vytvořili tak skvělou herní atmosféru. Hra má ovšem i pár temnějších zákoutí. Některé puzzly se často opakují a jejich řešení se tak stává lehce repetitivním. Další nevýhodou je poměrně velká vzdálenost mezi jednotlivými save pointy a pokud zemřete těsně před jedním z nich, budete muset znova projít poměrně velkou část levelu. A to je při vyšších obtížnostech opravdu traumatizující. Pokud ovšem nejste joystickový bůh :-)

Grafika je založena na stejném principu jako u Another Worldu - tedy 2D plošinovka s polygonovou 3D grafikou. Zejména 3D grafika udělala v letech 91-92 opravdu velký skok kupředu. Ovládání je docela obstojné a pokud se naučíte základní pohyby, tak se časem stane intuitivním. Nejlepší je však zřejmě joystick (není žádným tajemstvím, že byla hra původně určena pro konzole). Jak již bylo řečeno, hra má i své mouchy. Ty však smete excelentní příběhová linie a neméně kvalitní level design. Každý nový level (mimochodem, jsou dost dlouhé) přináší novou grafiku, nová nebezpečí, nové výzvy. Flashback je definitivně jednou z nejlepší akčních adventur všech dob!