Název: Paratrooper
Vydavatel: Orion Software
Rok vydání: 1982
Žánr: Akční
Hodnocení: 77 %
Velikost souboru: 18 kB
Download: paratrooper.zip

Tentokráte tu mám něco pro opravdové pamětníky. Když tato hra vznikla, byl jsem ještě na houbách. A přitom si dnes již mohu legálně obstarat erotický časopis :-) Společnost Orion Software byla jednou z prvních, která se specializovala na klony oblíbených konzolových titulů (převážně z Atari) na první mašinky od IBM. Šlo především o oblíbené arkády (tenkrát vedoucí žánr). Nedostatek originality a nepřítomnost oficiální licence neměla vliv na celkovou vynikající hratelnost, která často převyšovala i oficiální konverze těchto skvostů herní historie.

Princip hry je opravdu triviální. Název i screenshoty napovídají, že se ve hře setkáte s parašutisty-diverzanty :-) No a vaším úkolem je zkrátka sundat z oblohy všechno, co se hýbe. Od samotných paragánů a jejich výsadkových helikoptér, až po bombardéry a jejich smrtící vejce. Pokud se na zem dostane dostatečné množství záškodníků z nebes, nemilosrdně vyhodí vaše ostřelovačské hnízdo do povětří.

Technická stránka je na úrovni tehdejších her. To znamená 4 barvy a pár zvuků z PC speakeru, které hře dodávají tu pravou nostalgickou atmosféru. Na závěr musím vyzdvihnout prozíravost hlavního designéra Grega Kuperberga, který hru naprogramoval v tzv. built-in-timer kódu, což znamená, že hra funguje ve správné rychlosti i na moderních strojích. Opravdu není moc her starších 20 let, které si můžete bez problémů zahrát na novějších počítačích bez nutnosti uměle snižovat výkon vašeho PC. Pokud ve vás bije srdce opravdového staromilce a navíc máte zalíbení pro čistě arkádové střílečky, neváhejte ani chviličku...