Název: Simpsons, The
Vydavatel: Konami
Rok vydání: 1991
Žánr: Akční
Hodnocení: 80 %
Velikost souboru: 1061 kB
Download: simpsons.zip

Jen málokterý kreslený seriál si získal takovou celosvětovou oblibu jako právě Simpsonovi. Je to zřejmě zásluhou humoru, který je akceptovatelný pro desetiletého chlapce, ale "to svoje" si zde najdou jak teenageři tak i otcové od rodin. A proto není divu, že na motivy tohoto cartoonu vznikla i nejedna počítačová hra. Celý název tohoto kousku je The Simpsons Arcade Game a tak je myslím jasné, že jde o typickou arkádovou skákačku. Zápletka hry je zhruba takováto: Celá rodinka si to štráduje poklidnými ulicemi Springfieldu a v tom, z ničeho nic, ze zlatnictví vyběhne pan Smithers. V tom spěchu se srazí s Homerem a vypadne mu z ruky diamant velký jako pěst. Diamant spadne do pusy maličké Maggie. Padoušský Smithers popadne Maggie a prchá pryč. To, že je vaším úkolem osvobodit nejmladší členku rodiny, si snad domyslí každý sám.

Jak je u těchto automatovek (možná jsem vám zapomněl říct, že hra je předělávkou automatového hitu) zvykem, můžete si vybrat z více hráčů a také můžete kooperativně hrát dva na jednom počítači. V tomto případě můžete vybrat někoho ze zbývajících 4 členů rodiny. Každý z nich má svojí specifickou "zbraň". Bart má svůj skateboard a tím najíždí do nepřátel. Lisa má švihadlo, které používá jako jakýsi bič. Marge se ohání svým vysavačem a Homer, jako správný akční hrdina, používá své ocelové pěsti. Všechny čtyři postavy mají i alternativní útok pomocí skoku na nepřítele. Navíc občas narazíte na nějaký předmět, který je možné hodit po protivnících. Občas se vám také podaří získat docela údernou palici. Hra je rozdělena na 8 levelů plus dva bonusové. Každý level se odehrává na jiném místě ve Springfieldu, takže se podíváte třeba na hřbitov, k Vočkovi nebo třeba do jaderné elektrárny. Na konci každého levelu na vás čeká, jak je u těchto her dobrým zvykem, nějaký tuhý boss.

Grafika je na svou dobu docela kvalitní a pěkně "cartoonová". Hratelnost samozřejmě rapidně vzroste při hře dvou hráčů. Škoda jen, že Konami do téhle PC verze neimplementovali spolupráci mezi jednotlivými charaktery známou z automatů (Bart si například mohl Homerovi vlézt na záda a utvořit s ním tak opravdu údernou dvojici). Celkově jde sice spíše o průměrnou arkádu, která jen částečně navozuje atmosféru seriálu (zdařilá je třeba reinkarnace vašich hrdinů, ale nebudu vám to prozrazovat předem :-) ale mé finální hodnocení je, myslím, zasloužené.