Název: Budokan: The Martial Spirit
Vydavatel: Electronic Arts
Rok vydání: 1989
Žánr: Sportovní
Hodnocení: 84 %
Velikost souboru: 708 kB
Download: budokan.zip

Budokan je jedna z her, u kterých je docela nesnadné, zařadit ji do určitého žánru. Dalo by se sice říci, že je to akční bojová hra, ale tady nejde jen o bezhlavé mlácení jako třeba ve hře Mortal Kombat. Tuhle hru bych definoval spíše jako simulátor bojových umění. Proto jsem si taky dovolil ji zařadit do kategorie "sport". Toť letmé vysvětlení mého troufalého kroku :-) a můžeme se vrhnout na pitvu hry samotné.

Hra se soustředí na 4 typy bojových umění. Jsou to: Bo - dřevěná tyč a současně zřejmě nejpraktičtější zbraň ve hře; Kendo - jedná se také o boj s dřevěnou tyčí, tentokráte však s poněkud silnější; Nunchaku - zřejmě nemusím popisovat, stejně nevím, jak bych to udělal :-) doplním jen, že jde o zřejmě nejsilnější zbraň ve hře; posledním uměním je klasické Karate, pro nás jakýsi prototyp asijských bojových umění. Samotný boj probíhá pomocí akční klávesy kombinované s Shiftem. Váš bojovník má dva hlavní ukazatele. Prvním z nich je stamina. Pokud se tento indikátor dostane na nulu, znamená to pro vás smutnou prohru. Tento indikátor snižuje samotný pohyb, útočení a inkasované údery. Druhým ukazatelem je ki, neboli útočná energie. Čím vyšší ki máte, tím silnější váš útok bude. Oba tyto indikátory jsou průběžně doplňovány. Vaším primárním úkolem je samozřejmě "vynulovat" soupeřovu staminu. Můžete samozřejmě vámi zvolené bojové umění trénovat sami, bojovat s trenérem, nechat si radit od jakéhosi mentora, bojovat s živým protivníkem a konečně také zúčastnit se turnaje zvaného Budokan. V turnaji se střetnete s mnoha bojovníky, používajícími i jiné zbraně než vy.

Pokud uvážím rok vydání, musím konstatovat, že grafika je přímo parádní. To sice neplatí o zvucích, ale co je dokonalé, že? :-) Budokan je opravdu zábavná a propracovaná hra, navíc nabízí i klasickou řežbu mezi dvěma hráči na jednom počítači. Nemůžu jinak než vám tuto hru doporučit.