Název: Stunts
Vydavatel: Broderbund Software
Rok vydání: 1990
Žánr: Závodní
Hodnocení: 83 %
Velikost souboru: 1133 kB
Download: stunts.zip

Tato hra byla distribuována pod dvěma odlišnými názvy - Stunts a 4D Sports Driving. V obou případech se však jedná o tu samou hru. A ne ledajakou! Autoři dokázali namíchat opravdu skvostný drink z dvou hlavních přísad - realistického závodního simulátoru a arkádové zábavy. První, méně zastoupenou přísadu, reprezentuje poměrně zdařilá simulace smyku při příliš rychlém průezdu zatáčkou a také kolaps automobilu při nárazu do nějaké překážky. I v malých rychlostech je to váš konec, graficky reprezentovaný roztříštěním předního skla (oblíbený prvek už od dob Test Drive). Tou druhou přísadou je krystalicky čistá arkáda. Vaše auto přežije bez jakékoli újmy pád z jakékoli výšky a poměrně dlouho jet "střechou dolů". A k čemu to je dobré? Inu, čtěte dál...

Značná odlišnost této hry od klasických závodů tkví v přítomnosti nejrůznějších vychytávek na trati - od klopených zatáček a obrovských skoků až po neuvěřitelné spirály, které budete muset se svým autem projet. Je toho samozřejmě mnohem víc. Vždyť i samotný překlad slova "stunt" znamená akrobacii či nějaký povedený kousek - prostě frajeřinku. A tak někdy nebudete řešit, jak projet trať co nejrychleji, ale jak se vůbec dostat do cíle s pojízdnou károu. Když už jsme u těch aut, těch je ve hře poměrně široká škála a nechybí takové skvosty jako Lamborghini, Porsche, Ferrari a podobně. Závodit můžete jen tak na čas (překonávání vlastních rekordů je poměrně zábavné) nebo proti počítačovému protivníkovi. Těch je ve hře několik výkonostních typů. Bohužel, jejich AI je na poměrně nízké úrovni, takže pokud si chcete skutečně zazávodit, budete jim muset přidělit lepší káru, než v jaké pojedete vy. Poměrně ojedinělým prvkem závodních her z doby Stunts byl kvalitní replay. A ten je zde zpracován poměrně dobře a umožňuje se zpětně pokochat vlastním jezdeckým uměním neno odhalit případné chyby.

Grafika je v jednoduchém 3D a podobně jednoduše působí i zvukový doprovod. Okolí tratí je navíc poměrně chudé. Dalším opravdu citelným záporem je absence multiplayeru, tahle hra je pro něj totiž jak dělaná. Škoda. Je tu však ještě jeden významný prvek, který citelně prodlouží životnost hry. Tím prvkem je editor tratí, který je až neuvěřitělně uživatelsky přívětivý a pohodlný. Není tedy problém si postavit trať snů se spoustou skoků, překážek či tunelů. Tento aspekt posouvá celkové hodnocení hry až k opravdovým legendám tohoto žánru.