Název: Blackthorne
Vydavatel: Blizzard
Rok vydání: 1994
Žánr: Akční
Hodnocení: 85 %
Velikost souboru: 1466 kB
Download: blackthorne.zip

Blackthorne je typickým zástupcem her, které jsou v angličtině označovány jako "underdogs", což by se dalo volně přeložit jako podvraťák, ale skutečný význam je někde jinde. Je to hra, které se i přes objektivní kvality, nedostalo slávy, peněz a oblíbenosti. Někdy to bývá způsobeno špatným marketingem a propagací, někdy ve své době nepopulárním žánrem, někdy úplně něčím jiným a ve většině případů kombinací několika faktorů. V našem případě byl zřejmě příčinou relativně neznámý výrobce (ano, slyšíte dobře, i Blizzardi začínali od píky :-) a hlavně téměř stejné datum vydání s revoluční strategií Warcraft od stejné společnosti. To by jako osvěta pro dnešek snad již stačilo a teď se na hru podíváme trochu konkrétněji.

Žánr této hry by se dal popsat jako akční adventura a pokud máte v oblasti starých her trochu lepší přehled, určitě vám nejsou neznámá jména pecek od Delphine Software - Another World (Out of This World) a Flashback. A právě k témto dvěma skvostům má Blackthorne velice blízko. Ovšem v tomto případě nečekejte nějakou hlubší zápletku a silný příběh. Pro upřesnění dodám, že jednoho dne napadnou království zlá monstra a celé jej vyplení. Aby král zabránil vymření rodu, pošle svého jediné syna do budoucnosti s nadějí, že jednou obnoví slávu rodu. Úspěch je samozřejmě závislý na vašem umu. Hlavní hrdina je vybaven slušnou brokovnicí, jejíž palebná síla může být v průběhu hry vylepšena, a po cestě může sbírat bomby a naváděné střely. S tímto arzenálem snad nejde necítit se na chvíli jako správný akční hrdina.

Grafika je velice povedená, zvuky také neurazí. Po vcelku vydařeném intru však zamrzí absence animovaných sekvencí mezi jednotlivými levely ve stylu Flashbacku. Přesto se jedná o velice zdařilou, originální a návykovou hru. Pokud jste podlehli některé z her od již zmiňovaných Delphinů, jistě vás nenechá chladným ani Blackthorne. Takže vzhůru do boje proti armádě Orků a jejich ďábelskému vůdci Sarlacovi.