Název: Lemmings
Vydavatel: Psygnosis
Rok vydání: 1990
Žánr: Logické
Hodnocení: 87 %
Velikost souboru: 418 kB
Download: lemmings.zip

A máme tu další hru, kterou snad ani není třeba představovat. Ovšem kdoví, třeba právě teď vyrůstá nová generace, která o tomto skvostu nemá nejmenší tušení... Tedy, dámy a pánové, dovolte mi, abych vám představil jednu z legend počítačové zábavy, která spolu s dalšími skvosty jako je Tetris či Pipe Dreams patří do škatulky her označovaných jako logické rychlíky. Prosím seznamte se, právě se na vás valí Lemmings!
Fakt, že máte čest s jednou nejlepších logických her, které kdy spatřily světlo světa, podtrhuje i počet systémů, na kterých si ji můžete zahrát. Mé pátravé oko (mám i druhé, ale to není tak pátravé) prohledalo zatuchlé vody dnešního internetu a narazilo (kromě mnoha hanbatých stránek) na verze pro PC, Amigu, Atari ST, Macintosh, Nintendo SNES, Gameboy a C64. A buďte si jistí, že až váš topinkovač bude umožňovat hraní her, jednou z prvních konverzí budou právě Lemmings.

Vás neználky ovšem určitě zajímá, co je to vlastně za hru, že ano? Tak slyšte, že na začátku každého levelu, kterých je ve hře celkem 120, se na obrazovku skrze padací dveře (nevím, jak se česky řekne "trapdoor") vyvalí horda malých človíčků se zeleným čírem. Tato malá stvoření nebyla obdařena velkou inteligencí, zato však bezmeznou poslušností. Lumíkova zásada je jednoduchá - jdi stále vpřed (zřejmě pod vlivem masivní reklamní kampaně na nejmenovanou whisky). A nevadí mu, že třeba spadne z útesu, utopí se nebo si to namíří do rozpáleného ohniště. Tyto pitoreskní stvoření tedy potřebují vaši pomoc, aby se dostali dál. Vašim úkolem je přidělovat jednotlivým lumíkům dovednosti. Schopností, které jim můžete přiřadit je celkem osm (při jejich výčtu prosím omluvte mé poněkud kostrbaté názvy): "lezec" (climber) se může vyškrábat na libovolnou vertikální stěnu, "parašutista" (floater) přežije pád z jakékoli výšky, "bombarďáci" (bomber) po 5 vteřinách explodují a zanechají po sobě malý kráter, "blokaři" (blocker) zastavují a otáčí ostatní lumíky, "zedníci" (builder) staví schody, "hrabači" (basher) kopou horizontálně, "kopáči" (digger) vertikálně a "horníci" (miner) diagonálně.

To by snad jako základní popis stačilo. Ještě prozradím pár detailů jako je třeba skutečnost, že je hra rozdělena do 4 úrovní podle obtížnosti nebo že na každý level máte časový limit. Pokud vás zajímá grafická stránka (ale to vás určitě nezajímá, protože jako každý správný abandonware-lover trváte hlavně na kvalitní hratelnosti) tak je nic moc :-) Ale i po více než jedné dekádě neztratila nic na roztomilosti a celá hra je stále stejně návyková jako kdysi. Pokud vám tedy není lhostejný osud těchto malých chlupatých stvoření, dejte se do práce!