Název: One on One
Vydavatel: Electronic Arts
Rok vydání: 1988
Žánr: Sportovní
Hodnocení: 79 %
Velikost souboru: 308 kB
Download: oneonone.zip

Hlavními postavami této postarší basketbalové hry jsou dvě legendy tohoto sportu - Michael Jordan a Larry Bird. Námět hry pochází z exhibičních zápasů "jeden na jednoho", které byly populární především v 60. letech (samozřejmě myslím v jůesej). Hra bere v potaz odlišný herní styl obou bývalých hvězd NBA. Zatímco Michael Jordan (Chicago Bulls) - známá to tvář firmy Nike - se vyžíval v nejrůznějších parádičkách a stylových smečováních, tak jeho o více než 20 cm vyšší sok Larry Bird - svého času symbol Boston Celtics a zřejmě nejlepší bílý basketbalista všech dob - byl pověstný svou jistou rukou, čehož nezřídka využíval při střelbě za 3 body.

Hra v podstatě nabízí tři odlišné herní varianty - první z nich je právě hra jeden na jednoho (a samozřejmě jen na jeden koš), druhou soutěž ve smečování a třetí střelba z "trojkové" vzdálenosti. Všechny tři mody můžete hrát i ve dvou, což je nesporná výhoda hlavně při samotné hře jeden na jednoho, protože tím vymizí hlavní problém, kterým je nedokonalá AI, díky níž se hra proti počítači po chvíli zvtrtne jen v provádění nacvičených pohybů. U druhé herní varianty máte za úkol předvést co možná nejstylovější donesení míče do koše. Nejprve si vyberete trik (zapamatovat si jejich podobu vám pomůže sledování počítačového protivníka), který se pak snažíte provést co nejčistěji. Hodnotí vás pět rozhodčích v rozmezí od 1 do 10. No a ve třetí variantě přijde na řadu přednost Larryho Birda - v časovém limitu se snažíte proměnit co nejvíce z 25 trojkových pokusů z 5 různých míst.

Celá tato recenze byla doposud zaměřena na remake z roku 1988. Ovšem původní hra se objevila mnohem dříve na C64 (a její PC konverze konkrétně v roce 1983) a nabízela souboj L. Birda a J. Irvinga (Majkl a jeho třiadvacítka holt ještě nebyli v té době tak populární). Bohužel při konverzi hra ztratila mnoho ze svého původního kouzla (zvuky a hlavně možnost více typů pohybu). Soubor, který si můžete stáhnout, obsahuje obě PC verze, ta novější toho nabízí trochu víc, ale za zkoušku stojí i starší kousek s Dr. J.