Název: Klax
Vydavatel: Tengen
Rok vydání: 1990
Žánr: Logické
Hodnocení: 85 %
Velikost souboru: 549 kB
Download: klax.zip

Tuto hru jsem objevil čirou náhodou - při příležitosti hraní jejího remaku. Klax je klasickým logickým rychlíkem a svým principem vzdáleně připomíná legendy tohoto žánru jakými jsou například hry Tetris, Arkanoid či Blockout. Je zaímavé, že Klax, narozdíl od právě jmenovaných titulů, upadl v zapomnění. Přitom jeho hratelnost a návykovost mi nepřijde o nic menší. Byla by tedy škoda se s vámi o tento povedený kousek nepodělit.

V hrách tohoto žánru nerozhoduje jen bystrá mysl či rychlé prsty, ale kombinace těchto dvou faktorů a věřte mi, že se u hry pěkně zapotíte. Ale pěkně popořadě. Nejprve se pokusím osvětlit, jak že se to vlastně celé hraje. Vaším úkolem je chytat padající barevné cihličky dříve než spadnou do propasti. K tomu vám slouží malá plošinka, na které můžete skladovat až pět barevných kostiček. Následně se musíte snažit tyto cihličky skládat tak, aby vytvořili stejnobarevnou řadu o délce tří (a více) kusů. Zatímco vertikální sloupeček je ohodnocen pouze 50 body, tak za horizontální jich dostanete rovných 1000 bodů a za diagonálu dokonce 5000. Za komplikovanější tvary dostanete navíc bonus.

V každém dalším levelu na vás čeká jiný úkol a také se zvyšuje tempo hry, kostičky padají čím dál tím rychleji a je tedy stále obtížnější je všechny pochytat a správně umístit. Navíc po nějaké době dokonce přibude další barva a tak je vše ještě mnohem náročnější. Hra končí jakmile vám proklouznou tři cihličky nebo je celé pole zaplněno cihličkami, které netvoří žádný požadovaný tvar. Ovládání je velmi jednoduché a přejde vám do krve takřka okamžitě. Grafické zpracování je na můj vkus pojato možná až příliš barevně (a to při pouhých 16ti barvách :-) Nechybí ani typické zvuky ze speakeru. Celková hratelnost je podle mě na vysoké úrovni, jen mi chyběla nějaká větší motivace alespoň v podobě highscore tabulky.