Název: Sid & Al's Incredible Toons
Vydavatel: Sierra
Rok vydání: 1993
Žánr: Logické
Hodnocení: 79 %
Velikost souboru: 2123 kB
Download: sid_and_al.zip

Při výběru her na tuto stránku se snažím držet několika pro mě více či méně důležitých pravidel. Jedním z nich je pokusit se vám nejdříve nabídnout úvodní díl herní série než se pustím do recenzování nástupců. Základní myšlenka dané hry je totiž nezřídka nejlépe prezentována právě v "jedničce". Existují samozřejmě výjimky, ale nemá cenu nyní rozebírat konkrétní případy. Přejděme raději ke hře, která je předmětem této konkrétní recenze - Sid & Al's Incredible Toons. Ač to podle názvu není na první pohled úplně zřejmé, jedná se o součást poměrně rozvětvené série Incredible Machine, jejíž první díl již na této stránce nějaký ten pátek je. Kromě jakéhosi add-onu k jedničce s podtitulem Even More vyšla před oficiálním druhým dílem s již klasickým názvem The Incredible Machine 2 právě tato hra, která je tedy takovým vedlejším produktem celé série.

Toliko úvod. Důvodem, proč tato hra stojí tak trochu mimo celou sérii je přítomnost dvou hlavních kreslených hrdinů - Sida a Ala. Tato povedená dvojka silně připomíná slavnější duo Tom & Jerry. Sid je stejně jako Jerry prohnaná myš, která tropí naschvály nenažranému kocourovi jménem Al. Škádlení těchto dvou hlavních postav je náplní mnoha levelů, v některých se potkáte také s jejich kamarády - slonicí Eunis a dráčkem Bikem. Znějí vám předchozí řádky poněkud infantilně? Pak vězte, že samotná hratelnost se v zásadě nijak výrazně nezměnila a tak na vás opět čeká sestrojování komplikovaných strojů z předmětů jako fén, balónek, vysavač, propadlo a mnoha dalších. Právě v možná až přehnaném počtu různých předmětů vidím jednu ze slabin této hry - i když je vám jejich funkce stručně vysvětlena v úvodních levelech, nemohl jsme se zbavit dojmu, že jsou některé z nich nadbytečné a dělají víceméně to samé. Hra tím místy ztrácela na přehlednosti.

Při recenzování hry ze série Incredible Machine by bylo vhodné zmínit jedno jméno - Rube Goldberg. Tento pán se narodil koncem 19. století a po počátečním tápání ve výběru zaměstnání se stal kreslířem a karikaturistou. Do historie tohoto oboru se zapsal díky svým kresleným zařízením, které na první pohled působí velmi komplikovaně, ale ve skutečnosti mají vcelku prostý efekt. Podobné bláznivé stroje se objevily v desítkách nejen animovaných pořadů. Mezi mé favority patří určitě zoufalé pokusy Kojota Wildy lapit superrychlého ptáka Uličníka. Ale příkladů podobných zařízení najdeme mnoho. Jen namátkou: Wallace a Gromit, zmiňovaný Tom & Jerry nebo třeba i pasti na zloděje malého Kevina ve filmu Sám doma. A není pochyb, že práce pana Goldberga inspirovaly i tvůrce této herní série.

Sid & Al's Incredible Toons se na první pohled liší od ostatních dílů série svým grafickým zpracováním. Kresleným hrdinům bylo přizpůsobeno i okolí a tak grafika vypadá jako z nějakého dětského animovaného seriálu. Na jednu stranu může být zábavné sledovat pěkně animované počínání hlavních hrdinů, na druhou stranu toto zpracování ubírá na přehlednosti. A to je, alespoň podle mě, u logické hry dost velké mínus. Celkem na vás ve hře čeká něco kolem stovky levelů rozdělených do čtyř skupin podle obtížnosti. A pokud by vám to ještě nestačilo, máte možnost si v zabudovaném editoru vytvořit levely vlastní. Přesto pro mě zůstává favoritem první díl série.