Název: Dizzy: Prince of the Yolkfolk
Vydavatel: CodeMasters
Rok vydání: 1990
Žánr: Logické
Hodnocení: 80 %
Velikost souboru: 159 kB
Download: dizzy_poty.zip

Pamatujete si na Dizzyho? Ne??? Tak vám zkusím trochu napovědět: Dizzy je vajíčko, ale ne jen tak obyčejné; Dizzy má oči, ústa, ruce, na kterých má něco jako červené boxerské rukavice, a také nohy se stylovými kanadami rudé barvy. Pamětníci již jistě vědí a vám ostatním prozradím, že Dizzy je legendární série dvojčat Oliverů, kteří pracovali pro dosud žijící společnost CodeMasters. Původní platformou této hry bylo Sinclair ZX Spectrum, u nás to byl slovenský (tehdy samozřejmě ještě československý) Didaktik. Ale jak už to u úspešných her bývá, konverze na jiné platformy na sebe nenechá dlouho čekat. Dočkali se tedy nejen majitelé Amigy, ale také klasického PC.
Prince of the Yolkfolk je již v pořadí šestým dobrodružstvím Dizzyho (nejsem si jist, zda byly všechny díly převedeny i na PC) a drží se námětu celé série. Tudíž jde o plošinovou adventuru s arkádovými prvky a pokud se nemýlím, tak cílem hry je vysvobození Dizzyho milé - vaječnice Daisy :-) Vaším prvním úkolem je dostat Dizzyho z podzemní kobky, myslím, že se nebudete zlobit, když vám prozradím, že musíte zapálit listí u dveří (dveře vzplanou) a následně je uhasit kyblíkem vody.

Hra je ovládána pomocí směrových šipek, mezerníku a... to je všechno, jak prosté. I když celkové ovládání je asi největší slabinou celé hry a zbytečně tak sráží hodnocení a vyznění hry. Není žádnou výjimkou, že kvůli nepřesnosti ovládání přijdete naráz o všechny 3 životy (např. při pokusu předat převozníkovi kus zlata). To však nemění nic na tom, že je Dizzy fantastická hra, která vám přinese mnoho zábavy. Mimochodem, pokud se divíte, jak se může stát legendou série o skákajícím vajíčku, zamyslete se nad jinými hrami. Tak například: nějakou hru se slavným Mariem hrál snad každý. A věděli jste, že je to italský instalatér??? :-)