Název: Bubble Bobble
Vydavatel: Taito Corporation
Rok vydání: 1989
Žánr: Akční
Hodnocení: 81 %
Velikost souboru: 351 kB
Download: bubble_bobble.zip

Pokud budeme pátrat po kořenech většiny arkád a akčních her, dojdeme často až k videoherním automatům. Většina takových her nabízela možnost hry dvou hráčů (ať už společně či proti sobě). Poté nastala zlatá doba domácích herních konzolí. Podstata většiny arkád se však nezměnila a stále existovala spousta dvouher. V dnešní době bohužel málokterá hra nabízí možnost hry dvou a více hráčů u jedné klávesnice. To je podle mě škoda. A proto se na chvíli vraťme na konec osmdesátých let...

V roce 1987 spatřila světlo světa chytlavá skákačka Bubble Bobble. O dva roky později jsme se dočkali i poměrně kvalitní konverze pro PC. Hlavními hrdiny jsou mladíci Bub a Bob, kteří nešťastnou náhodou vstoupí do tajemné jeskyně, která z nich udělá malé dráčky (či chcete-li dinosaury). Pokud Bub s Bobem chtějí zachránit své přítelkyně a současně získat zpět svou lidskou podobu, budou muset projít celou nebezpečnou jeskyni. Ta se skládá z více než stovky jednoobrazovkových místností plných různých překážek a hlavně nepřátel!

Naši hrdinové však nejsou úplně bezbranní. Disponují schopností plivat bubliny, do kterých mohou lapit dotěrné nestvůry. Jedině nestvůra uvězněná v mýdlové bublině může být zlikvidována. Pokud však dojde ke kontaktu s neparalyzovaným protivníkem, hrdina okamžitě ztrácí život. Zlikvidování všech nepřátel je rovno postupu do dalšího levelu. Pokud se však v místnosti zdržíte moc dlouho, objeví se Baron Von Blubba, na kterého neplatí ani bubliny. Pozor na něj!

Hra je zpestřena sbíráním ovoce a různých bonusů, které vypadávají ze zabitých nestvůr či se jen tak náhodně objeví na obrazovce. Hrát můžete samozřejmě i bez spoluhráče, tím však přijdete o možnost spolupráce a hlavně o spoustu zábavy. Grafika a zvuky dnes samozřejmě již nikoho neoslní, svůj účel ale splňují. Na závěr pár technických rad - pokud hru spouštíte pomocí DOSBoxu, doporučuji snížit rychlost na cca 500 cyklů (Ctrl + F11). Pokud DOSBox nepoužíváte nebo si chcete ušetřit komplikace, doporučil bych vám nějakou z mnoha novějších předělávek této hry. Mně osobně se velmi líbí tuzemský freewarový počin nazvaný Bubliny.