Název: Games, The: Summer Edition
Vydavatel: Epyx
Rok vydání: 1988
Žánr: Sportovní
Hodnocení: 82 %
Velikost souboru: 1040 kB
Download: games-summer.zip

Monstrózní sportovní akce (a pro olympijské hry to platí dvojnásob) již dlouhá léta přitahují pozornost herních vývojářů. Zatímco v osmdesátých a začátkem devadesátých let vycházely především sportovní arkády s olympijskou tématikou, dnes se vývojáři snaží o větší realističnost. Paradoxně se však do paměti nás, hráčů, vryly spíše ty stařičké arkády plné bušení do klávesnice. Novější hry sice disponují lepší audio-vizuální stránkou, často jsou licencované a snaží se alespoň částečně přiblížit pocity opravdového sportovce, ale ve většině případů pokulhávají ve hratelnosti. Pojďme se tedy alespoň na chvíli vrátit do zlaté doby sportovních arkád.

Naprostou špičkou v oblasti sportovních her byla koncem osmdesátých let společnost Epyx. A při příležitosti XXIV. letní olympiády, kterou hostil jihokorejský Soul, vznikla i hra The Games: Summer Edition. Ta nabízí slušný počet osmi olympijských disciplín. A to od těch silových až po čistě technické. Nyní se je pokusím ve stručnosti představit:
Dráhová cyklistika - konkrétně se jedná o sprint na 3 kola. V prvních dvou kolech se zpravidla taktizuje o výhodnější pozici a samotný závod začíná až v posledním kole, kdy je třeba využít uspořených sil a dát do toho všechno. Rychlost nabíráte rychlým bušením do šipky nahoru. Závodit můžete buďto proti živému protihráči nebo proti počítači. Ovšem počítejte s tím, že počítačem řízený závodník zvládá taktiku velmi dobře.
Skoky do vody - spolu s gymnastickými disciplínami technicky nejnáročnější. Skoky hodnotí 5 rozhodčích známkami od 0.0 do 10.0. Hodnotí se v první řadě kvalita provedeného skoku, dále pak počet předvedených cviků, výška skoku a čistota dopadu do vody. Na začátku si zvolíte délku rozběhu, pak už se stačí jen ve správnou chvíli odrazit mezerníkem a pomocí kurzorových kláves předvést co nejlepší skok. Zpočátku trochu obtížné na načasování jednotlivých úkonů.
Hod kladivem - klasická atletická disciplína, ve které nezáleží jen na fyzické síle, ale i na provedení a načasování odhozu. Nejprve je nutné pomocí všech kurzorových kláves kladivo i závodníka pořádně roztočit a ve správný okamžik pustit mezerník. Technika hodu není nikterak složitá a po chvilce tréninku již budete házet velmi slušné pokusy.
400 m překážek - zábavná disciplína kombinující jak rychlost, tak správné načasování přeskoku překážky. Potěší i přítomnost počítačového oponenta, který vás motivuje k lepším výkonům. Na startu je třeba podržet mezerník a pustit ho ve chvíli, kdy zazní startovní výstřel. Rychlost nabíráte střídáním levé a pravé kurzorové klávesy, přeskok se provádí krátkým podržením mezerníku. Jen pozor, ať se o nějakou překážku nepřerazíte vejpůl.
Skok o tyči - technicky nejnáročnější atletická disciplína. Nejprve je potřeba nabrat rychlost a poté správně provést skok, který se skládá ze snížení tyče, jejího včasného zapíchnutí (mezerník), odrazu (šipka nahoru) a přehoupnutí se přes překážku (šipka doprava). Chce to trochu cviku a na začátku jistě nějakou tyč zlomíte či proběhnete celé doskočiště, ale odměnou vám budou pěkné a vysoké skoky.
Bradla - další technicky velmi náročná disciplína. Je třeba provést co možná nejvyváženější sestavu s plynulými přechody mezi oběma žerděmi. Rozhodčí kromě průměrné obtížnosti prvků hodnotí i kompozici a technickou obtížnost celé sestavy. Ovládání pomocí kurzorových kláves je poměrně jednoduché, správné načasování a kombinace cviků však nikoliv.
Kruhy - druhá gymnastická disciplína, tentokrát mužská. Můžete provést celkem 11 různých cviků. Celková známka se odvíjí od provedení a obtížnosti cviků, jejich vzájemné kombinace, originality a virtuozity cvičení a konečně podle míry rizika, které jste podstoupili. Provedené a aktuálně prováděné cviky indikují ikony v dolní části obrazovky.
Lukostřelba - klasická olympijská disciplína. V první fázi je třeba napnout tětivu - nejlépe ani málo ani moc. Poté následuje fáze míření, při které je třeba brát v potaz nejen sílu střely, kterou jste určili při napínání tětivy, ale i povětrnostní podmínky. Ve výsledku se jedná o zábavnou disciplínu, která nevyžaduje dlouhý trénink.

Výběr disciplín je dle mého osudu docela dobrý, i když se musím přiznat, že čistě technické disciplíny mě většinou odradily dříve, než jsem se v nich stačil zdokonalit. Do archivu se hrou jsem však přibalil i manuál, který vám jistě pomůže zvládnout i ty náročnější disciplíny. Celkové provedení hry hodnotím velmi pozitivně. Vezmeme-li v úvahu rok výroby (1988), je grafika velmi pohledná a animace vynikající. Slabší je snad jen ozvučení dobových PC speakerem. The Games: Summer Edition je dle mého názoru velmi dobrou alternativou k populárnější simulaci letní olympiády od Accolade. Uchráníte svůj Enter před totální zkázou a mezi rozmanitými disciplínami si jistě najdete své oblíbené. Potěší i lehký humorný nadhled. Na závěr drobná poznámka - bohužel se mi nepodařilo spustit soutěžní mód. Pokud by někdo věděl, jak tento podstatný nedostatek odstranit, napište mi, prosím, mail.