Název: Zona 0
Vydavatel: Topo Soft
Rok vydání: 1991
Žánr: Závodní
Hodnocení: 73 %
Velikost souboru: 197 kB
Download: zona0.zip

V roce 1982 vznikl vskutku revoluční sci-fi film Tron. Ve své době zaujal především počítačovou animací a také příběhem, který se opíral o boj člověka proti počítačovému programu. Hlavní hrdina byl uvězněn v elektronickém světě a cesta ke zničení nepřátelského programu vedla pouze přes nebezpečné počítačové "hry". Jednou z překážek byl i závod na světelných motocyklech (tzv. light cycles). A právě tato část filmu se stala inspirací pro mnoho "skutečných" počítačových her. Jednou z nich je i Zona 0.

Žánrově je Zona 0 mixem arkády, logického rychlíku a závodní hry. Princip hry je nejlépe čitelný ze screenshotů a trochu připomíná klasického Hada známého třeba z displejů vašich mobilních telefonů. Usednete za řidítka futuristického motocyklu, který se může pohybovat pouze po pravoúhlé mřížce. Motorka za sebou zanechává neproniknutelnou světelnou stopu. Pokud narazíte do své či soupeřovy světelné stopy, váš motocykl exploduje. Stejně tak pokud narazíte do okraje hrací plochy či do nějaké jiné překážky. Vyhrává ten, kdo zůstane naživu nejdéle.

Celkem na vás čeká 15 levelů/zón. Obtížnost roste díky několika faktorům. V první řadě se zvyšuje počet soupeřů a také hrací plocha skýtá čím dál více nástrah. Zajímavým zpestřením jsou protivníci se speciální světelnou stopou. Některé z nich je možné z jedné strany přeskočit, jiné mají v sobě díry či se pravidelně zanořují do země. Tu a tam se objeví i bonusový život. Hratelnost je velmi dobrá a v pozdějších fázích si nevystačíte jen s pozorným řízením a vyhýbáním se překážkám. Budete muset na mapce sledovat počínání vašich soupeřů a aktivně blokovat jejich další postup. V tu chvíli přijde vhod turbo tlačítko, které vás na čas zrychlí.

Grafické zpracování je na svou dobu slušné i když kvalit své o téměř deset let starší filmové předlohy nedosahuje. Zvuky jsou jednoduché, ze speakru. Celkově se jedná o povedenou arkádu, která poslouží především jako krátkodobá oddychovka. K větší trvanlivosti hře chybí například možnost ukládání postupu či multiplayerový mód.