Název: Berušky
Vydavatel: AnakreoN
Rok vydání: 1999
Žánr: Logické
Hodnocení: 85 %
Velikost souboru: 7702 kB
Download: Berusky.exe

Logické hry bychom mohli v zásadě rozdělit do dvou kategorií. První skupinu tvoří hry, ve kterých jste nuceni vyřešit určitý problém velmi rychle a přitom pružně reagovat na nastalou situaci. Někdy se označují jako logické rychlíky. Tlačí vás čas, popřípadě jeho vyjádření nějakým zástupným jevem. Pokud bych měl jmenovat nějakého známého zástupce tohoto stylu, určitě bych řekl Lemmings. Nebyli první, ale byli dokonalí. Druhým typem logických her jsou takzvaná puzzle (na chvíli zapomeňte na kartonové obrázky rozsekané na malé kousíčky). Stojíte před logickou hádankou, hlavolamem, který je zkrátka potřeba vyřešit. Až se vám to podaří, dostanete další, zpravidla obtížnější úkol. Typickým zástupcem toho druhu je prastarý Sokoban - skladník, jehož úkolem je dostat bedny na určené místo. A právě z tohoto kmeta herní historie čerpali i autoři Berušek.

Berušky jsou logická hra ze staré školy stavějící na jednoduchých herních principech. Stejně jako v již zmíněném Sokobanovi je nejpodstatnějším prvkem design jednotlivých úrovní. Zkrátka úkol je stále stejný, jen překážky stále vyšší. Konkrétně v Beruškách je vaším úkolem v každém levelu sesbírat pět klíčů a s těmi se vypravit ke dveřím, které vás zavedou zase do další místnosti. Samozřejmě vám bude vaši snahu znepříjemňovat mnoho prvků - nejrůznější bedny, sudy, kameny, dveře, průchody a kdoví, co všechno ještě. Ještě jsem nezmínil jeden velmi významný fakt. A tím je, že budete moci přepínat mezi několika beruškami (v rozmezí jedno až pět slunéček sedmitečných), čímž se otevírají obrovské možnosti kooperace.

K pochopení principů fungování jednotlivých objektů ve hře slouží úvodních 10 úrovní. Naučíte se odstraňovat bedny a kameny pomocí výbušnin a krompáčů, osvojíte si spolupráci mezi jednotlivými broučky a mnoho dalších důležitých dovedností. "Ostrých" úrovní je dohromady 110, což už je pořádná porce. Jsou rozděleny do čtyř kategorií podle své náročnosti a věřte mi, že u některých z nich se opravdu zapotíte a dohrání hry rozhodně není záležitostí jednoho odpoledne.

Technické provedení Berušek je velmi čisté a nerušivé pro hru samotnou, což je u těchto her velké plus. Grafika je příjemná, nenápadná. To samé platí i pro zvukovou stránku. Design úrovní je pestrý, postupy řešení bývají zpravidla místnost od místnosti odlišné. Dohromady tedy dostáváme komplexní logickou hru nabízející hodiny příjemného přemýšlení. Autoři dokonce ke hře přidali i editor úrovní. Není sice úplně "user-friendly", ale potěší. Minimálně zjistíte, že vymyslet více než 120 odlišných a zábavných úrovní není žádná legrace.

Není to u her tohoto typu příliš obvyklé, ale Berušky jsou hrou i relativně vtipnou. Po každém dohraném levelu vás "občerství" celkem zajímavý kousek textu. Však uvidíte sami. Zajímavý je dokonce i manuál ke hře, což, jak jistě sami víte, rozhodně nebývá pravidlem. Dočtete se v něm, mimo jiné, i to, že hra byla vydána jako GNU. Tedy nejen, že je zdarma, ale dokonce dali autoři k dispozici i její zdrojové kódy a nebrání jakýmkoliv úpravám svého produktu. Verze, kterou si můžete stáhnout z těchto stránek, je určena pro operančí systém Windows. Exsituje však i starší verze pro DOS a snad i verze pro Linux - případní zájemci nechť navštíví stránky výrboce hry AnakreoN.